Telefon 0216 455 32 65

Dikkat Eksikliğim Var!

Dikkat Eksikliğim Var!

Ne Yapmalıyım?

Öncelikle beynin dikkatten sorumlu bölümünün geliştirilmesi gerekir. Peki bunu nasıl yaparız? 

Öğrencilerin dikkat alıştırmaları yapmaları bu alanda olumlu sonuçlar vermiştir. Örneğin işlem hatası yapmama amaçlı test çözümü uygulamaları veya okuma hatası yapmama test uygulamaları sorununuzun yok olması için uygun bir adımdır.

Örneğin bir sayfadaki "a" harflerinin sayısını başka birine ya da bilgisayar aracılığıyla tespit ettirin. Sonra bunları bir de siz tespit etmeye çalışın. Bakalım bu sayıya ne kadar yaklaşabiliyorsunuz. Eğer aradaki fark fazla ise buna benzeyen uygulamaları arttırın. Böylece istem dışı olarak beyninizin dikkatten sorumlu bölümü gelişecektir.

Dikkat sorunu çözümlerinde en iyi sonuç aldığımız aktivite ise Badminton’dur. Bir spor dalı olan Badminton’u uygulayan öğrencilerin hemen hemen hepsinde dikkat eksikliğinin yok olduğu ve derslerine daha iyi motive oldukları gözlemlelenmiştir.

Serhat BUTUR
(Doğuş Üniversitesi Kariyer Planlama ve Tercih Danışmanı)     

ÖĞRENCİ KOÇU / EĞİTİM KOÇU
Öğrenci koçu ‘şunu şöyle, bunu böyle yap’ diye biri mi?

Kimilerine göre öğrenci koçu (eğitim koçu) çocuğun tüm derslerine yardımcı olan, günde kaç soru çözeceğini, kaç saat çalışacağını, neyi yapması gerektiğini söyleyen bir öğretmen. Kısacası ‘şunu şöyle, bunu böyle yap’ diyen biri. Dolayısıyla bir öğrenci koçundan ..

Devamını oku »
KARİYER KOÇU / KARİYER KOÇLUĞU
Her öğrencinin doğuştan yetenekleri ve potansiyeli vardır.

Kariyer koçu, her öğrencinin doğuştan var olan yetenekleri ve potansiyeli olduğuna inanır. Her insan, yaşamında bunları ortaya çıkarmak, kullanmak ve geliştirmek ister. Kariyer koçu olarak biz, öğrencimizin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarıyoruz ve ..

Devamını oku »
KARİYER DANIŞMANLIĞI / KARİYER DANIŞMANI
Bir kariyer danışmanının en önemli görevi..

Kariyer Danışmanlığı : "Bireylerin mesleklere, kariyerlere, kariyer rollerine ve sorumluluklarına, kariyer kararları verme ve planlama, serbest zaman aktiviteleri planlama, kariyer yolları ve diğer kariyer gelişim aktiviteleri gibi onların kariyerleri ile ilgili çatışma ve .."

Devamını oku »